MCLAREN 620R 3.8L V8 7AT (620 HP)
2019–
612
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 612bhp |
| Power | 456kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4557mm |
| Width | 2045mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1386kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35/R19 // 285/35/R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |