MCLAREN 650S Spider 3.8L V8 7AT RWD (650 HP)
2014–2017
641
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
207
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 641bhp |
| Power | 478.1kW |
| Torque | 678Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 333km/h |
| Top Speed | 207mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1908mm |
| Height | 1204mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1468kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 || 305/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |