MCLAREN 650S 3.8L V8 7AT (650 HP)
2014–2017
641
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
207
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 641bhp |
| Power | 478kW |
| Torque | 678Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 333km/h |
| Top Speed | 207mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 || 305/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |