MCLAREN 675LT 3.8 V8 7AT (675 HP)
2015–2017
665
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
205
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 665bhp |
| Power | 496kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 330km/h |
| Top Speed | 205mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4547mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1189mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1328kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 || 305/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |