MCLAREN 720S Spider 4.0L V8 7AT RWD (720 HP)
2018–
710
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
212
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3994cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 710bhp |
| Power | 529.6kW |
| Torque | 770Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 341km/h |
| Top Speed | 212mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 2162mm |
| Height | 1196mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1332kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35/R19 93Y // 305/30/R20 103Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |