MCLAREN 720S 4.0L V8 7AT RWD (720 HP)
2017–
710
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
212
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3994cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 710bhp |
| Power | 529.6kW |
| Torque | 770Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 341km/h |
| Top Speed | 212mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 1322kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245 / 35 / R19 || 305 / 30 / R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |