MCLAREN 765LT 4.0L V8 7AT (765 HP)
2020–
755
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
205
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3994cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 755bhp |
| Power | 562.7kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 330km/h |
| Top Speed | 205mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1158mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1339kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35/R19 93Y // 305/30/R20 103Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |