MCLAREN Artura 3.0L V6 8AT (680 HP)
2021–
577
bhp
Power
3.1
s
0–100 km/h
205
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 577bhp |
| Power | 430.3kW |
| Torque | 585Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.1s |
| Top Speed | 330km/h |
| Top Speed | 205mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Boot Capacity | 161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35Z/R19 91Y // 295/35/R20 105Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |