MCLAREN F1 LM 6.1L V12 6MT (680 HP)
671
bhp
Power
220
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6064cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 671bhp |
| Power | 500kW |
| Torque | 729Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 354km/h |
| Top Speed | 220mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4365mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1062kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr 18 (Front) - 345/35 Zr 18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |