MCLAREN McLaren 570S 3.8 V8 7AT (570 HP)
2016–
562
bhp
Power
3.2
s
0–100 km/h
204
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 562bhp |
| Power | 419kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.2s |
| Top Speed | 328km/h |
| Top Speed | 204mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1201mm |
| Kerb Weight | 1313kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35/R19 || 285/35/R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |