MCLAREN McLaren P1 3.8 V8 7AT (737 HP)
2013–
727
bhp
Power
2.5
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 727bhp |
| Power | 542kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.5s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1189mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 245/35 Zr19; Rear: 315/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ceramic |
| Rear Brakes | Ceramic |