MCLAREN MP4-12C Spider 3.8 v8 7AT (625 HP)
2012–2015
617
bhp
Power
3.1
s
0–100 km/h
204
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 617bhp |
| Power | 460kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.1s |
| Top Speed | 328km/h |
| Top Speed | 204mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 2093mm |
| Height | 1204mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1376kg |
| Boot Capacity | 196L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Pirelli P Zero 235/35 R19 – 305/30 R20 |
| Front Brakes | Cast Iron Discs With Forged Aluminium Hubs 370Mm |
| Rear Brakes | Cast Iron Discs With Forged Aluminium Hubs 350Mm |