MCLAREN MP4-12C 3.8L V8 7AT RWD (600 HP)
2011–2014
591
bhp
Power
3.3
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 591bhp |
| Power | 441kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.3s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4506mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1399kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 - 305/30 R20 |
| Front Brakes | Ceramic Discs |
| Rear Brakes | Ceramic Discs |