MCLAREN Senna 4.0 V8 (800 HP)
2018–
789
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 789bhp |
| Power | 588.4kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 1198kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr19 || 315/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |