Mercedes-AMG 53 AMG EQS 53 4MATIC+ 107.8 KWh (658 HP)
2021–
3.8
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
Dimensions & Weight
| Length | 5217mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 3211mm |
| Kerb Weight | 2655kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40 R21 // 275/35 R22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |