Mercedes-AMG AMG GT 43 4MATIC 4-Door 3.0L 9AT AWD (367 HP)
2018–
362
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2999cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 269.9kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5055mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2951mm |
| Kerb Weight | 1965kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |