Mercedes-AMG C 43 4MATIC 3.0 V6 4MATIC 9AT (390 HP)
2018–
385
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 385bhp |
| Power | 286.8kW |
| Torque | 520Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R19 // 245/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |