Mercedes-AMG C 43 T-Modell (S205) 3.0 V6 4MATIC 9AT (367 HP)
2015–2018
362
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 269.9kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4717mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 || 245/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |