Mercedes-AMG C 63 Cabriolet (A205) 4.0 V8 S 7AT (510 HP)
2016–2018
503
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1925kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R 19 || 285/30 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |