Mercedes-AMG C43 2.0L 4MATIC 9AT AWD (408 HP)
2022–
402
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300.1kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |