Mercedes-AMG C63 S E Performance 2.0L PHEV 4MATIC+ 9AT AWD (680 HP)
2022–
469
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Plug-in Hybrid |
| Power | 469bhp |
| Power | 350.1kW |
| Torque | 545Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 2111kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |