Mercedes-AMG E 63 AMG (W213) 4.0L V8 S 9AT 4MATIC+ AWD (612 HP)
2016–2020
604
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 604bhp |
| Power | 450.1kW |
| Torque | 850Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4923mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 Zr 20 || 295/30 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |