Mercedes-AMG E43 AMG (W213) 3.0L V6 4MATIC 9AT AWD (401 HP)
2016–2018
395
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.9kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4923mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |