Mercedes-AMG E53 Coupe (C238) 3.0L 4MATIC+ 9AT (435 HP)
2018–2020
429
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2999cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 429bhp |
| Power | 319.9kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 // 275/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |