Mercedes-AMG EQE SUV 43 4MATIC (476 HP)
2022–
4.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Plug-in Hybrid |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1671mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 2600kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40 R21 // 275/40 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |