Mercedes-AMG G 63 (W464) 4.0 V8 4MATIC 9AT (585 HP)
2018–
577
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 577bhp |
| Power | 430.3kW |
| Torque | 850Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4816mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1969mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 2560kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |