Mercedes-AMG GLA 45 AMG (X156) 2.0L 4MATIC 7AT (360 HP)
2014–2017
355
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4417mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |