Mercedes-AMG GLC 43 (X253) 3.0L V6 4MATIC 9AT AWD (367 HP)
2016–2019
362
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 269.9kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1638mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |