Mercedes-AMG GLC 63 4MATIC GLC 63 4.0L V8 9AT AWD (476 HP)
2019–
469
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 469bhp |
| Power | 350.1kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1638mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R 19 // 255/50 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |