Mercedes-AMG GLC 63 4MATIC GLC 63 S 4.0L V8 9AT AWD (510 HP)
2019–
503
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1638mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R 19 // 255/50 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |