Mercedes-AMG GLC 63 (X253) 4.0L V8 4MATIC 9AT AWD (476 HP)
2017–2019
469
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 469bhp |
| Power | 350.1kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1638mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 2000kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |