Mercedes-AMG GLE 43 Coupe 3.0L V6 9AT AWD (367 HP)
2015–2016
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2916mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45 R 21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |