Mercedes-AMG GLE AMG (W166) 63 S 4MATIC 7AT AWD (585 HP)
2015–
577
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 577bhp |
| Power | 430kW |
| Torque | 761Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2345kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 R 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |