Mercedes-AMG GLE Coupe (C292) 63 S 4MATIC 7AT AWD (585 HP)
2015–2019
577
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 577bhp |
| Power | 430kW |
| Torque | 761Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 15.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2350kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/45 Zr21 || 325/40 Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |