Mercedes-AMG GT C Roadster (R190) 4.0L V8 7AT RWD (557 HP)
2018–
549
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
197
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 549bhp |
| Power | 409.7kW |
| Torque | 680Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 317km/h |
| Top Speed | 197mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 2075mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 164L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R19 || 305/30 R 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |