Mercedes-AMG GT (C190) 4.0L V8 7AT RWD (476 HP)
2018–
469
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
189
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 469bhp |
| Power | 350.1kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 304km/h |
| Top Speed | 189mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 2075mm |
| Height | 1288mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Boot Capacity | 176L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R 19 || 295/35 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |