Mercedes-AMG GT R (C 190) 4.0L V8 7AT RWD (585 HP)
2018–
577
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 577bhp |
| Power | 430.3kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4547mm |
| Width | 2075mm |
| Height | 1288mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr 19 || 325/30 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |