Mercedes-AMG GT S (C190) 4.0 V8 7AT (510 HP)
2015–2017
503
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4547mm |
| Width | 2075mm |
| Height | 1288mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 176L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 Zr 19 || 295/30 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |