Mercedes-AMG Mercedes-AMG A45 4MATIC+ A 45 S 2.0L 8AT AWD (421 HP)
2019–
415
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 415bhp |
| Power | 309.6kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4445mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |