Mercedes-AMG S 63 Cabriolet (A217) 4.0 V8 4MATIC 9AT (612 HP)
2017–
604
bhp
Power
3.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 604bhp |
| Power | 450.1kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5044mm |
| Width | 1913mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2944mm |
| Kerb Weight | 2185kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |