Mercedes-AMG S 65 Cabriolet (A217) 6.0 V12 7AT (630 HP)
2017–
621
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 621bhp |
| Power | 463.4kW |
| Torque | 1000Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5044mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2944mm |
| Kerb Weight | 2255kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |