Mercedes-AMG S 65 L (V222) 6.0L V12 7AT AWD (630 HP)
2017–
621
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 621bhp |
| Power | 463.4kW |
| Torque | 1000Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5255mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 3165mm |
| Kerb Weight | 2250kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |