Mercedes-AMG SL-Class AMG SL 43 9AT RWD (381 HP)
2021–
376
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 376bhp |
| Power | 280.2kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R19 // 285/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |