Mercedes-AMG SL-Class AMG SL 63 4MATIC+ V8 9AT (585 HP)
2021–
577
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
196
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 577bhp |
| Power | 430.3kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 315km/h |
| Top Speed | 196mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/40 Zr 20 // 295/35 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |