Mercedes-AMG SLC 43 (R172) 3.0 V6 9AT (367 HP)
2016–
362
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 269.9kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4133mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr 18 || 255/35 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |