MERCURY Cougar 2.5 V6
1998–2002
169
bhp
Power
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2544cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 169bhp |
| Power | 126kW |
| Torque | 224Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |