MERCURY Grand Marquis 4.6 V8
2002–2007
224
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4601cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 224bhp |
| Power | 167kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5362mm |
| Width | 2146mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1877kg |
| Boot Capacity | 583L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 Tr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Dsics |