MERCURY Grand Marquis 4.6 V8 Duratec 4AT (224 HP)
2008–2011
224
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 224bhp |
| Power | 167kW |
| Torque | 369Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5385mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1867kg |
| Boot Capacity | 583L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/60Rx17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |