MERCURY Marauder 4.6L V8 4AT (300 HP)
2003–2004
295
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4601cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 431Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5380mm |
| Width | 1981mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1850kg |
| Boot Capacity | 583L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |