MERCURY Mariner 2.3L 16V 4AT AWD (153 HP)
2004–2007
153
bhp
Power
106
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 830L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |